19 kwietnia obchodzono w Polsce rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Biblioteka szkolna postanowiła włączyć się do tych ogólnopolskich obchodów i przeprowadzić w klasach lekcje biblioteczne na temat losów dzieci pochodzenia żydowskiego w czasie II wojny światowej. Tego dnia wszyscy uczniowie mieli przypięte żółte żonkile, a zorganizowane zajęcia pozwoliły uświadomić im, dlaczego akurat tego dnia pojawił się ten symbol. Była to okazja do rozmowy z dziećmi na temat Janusza Korczaka, pisarza, pedagoga, lekarza, a przede wszystkim obrońcy praw dzieci, autora słynnej książki „Król Maciuś I”, Ireny Sendlerowej- bohaterskiej Polki, która uratowała z getta warszawskiego 2500 dzieci.
Uczniowie poznali również sylwetkę Anny Frank- 13- letniej dziewczynki, która podczas dwuletniego życia wraz z rodziną w ukryciu w jednym z budynków w Amsterdamie pisała dziennik będący niezwykle cennym udokumentowaniem jej życia, myśli, małych radości i smutków w tych trudnych wojennych czasach.
Ta trudna lekcja historii została przyjęta przez uczniów z należytą powagą i zainteresowaniem. Była to również okazja do rozmowy na temat tolerancji, szacunku wobec drugiego człowieka i niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują. Czynienie małych pozornie rzeczy czyni nas Wielkimi.
Jolanta Maciejska