Klasy I i II B w bieżącym roku szkolnym realizują innowację peagogiczną pt. „CZYTAM Z KLASĄ”. Innowacja ma na celu rozbudzenie wśród dzieci chęci czytania książek, czerpania radości i zadowolenia z wykonywania tej czynności. Innowacja składa się z kilku modułów. Po zapoznaniu się z propozycjami lektur z I Modułu wspólnie z dziećmi wybraliśmy ” Niezwykłe przygody dziesięciu skarpetek …” p.Justyny Bednarek. Codziennie czytaliśmy jeden rozdział lektury, omawialiśmy wysłuchaną przygodę Skarpetki, uzupełnialiśmy LEKTURNIK, specjalnie przygotowany do tego projektu. Dzieciom bardzo spodobało się tworzenie własnej książeczki z własnymi ilustracjami.
Kącik czytelniczy zawsze jest w naszej kasie, ale w tym roku został wzbogacony o Czytusie, które dzieci ulepiły z plasteliny po obejrzeniu filmu – Czytusie. Film bardzo im się spodobał i dzieci żywo reagowały podczas oglądania go. Na tablicy nad Czytusiami zawisły również: logo Projektu CZYTAM Z KLASĄ, logo I Modułu oraz Zalety czytania książek – gdyby czasami ktoś chciał sobie je odświeżyć.
Po przeczytaniu lektury ” Niezwykłe przygody dziesięciu skarpetek …” p.Justyny Bednarek na jednej z lekcji dzieci miały za zadanie zilustrować przygodę wybranej skarpetki. Ilustracjami można by było wzbogacić praktycznie każdy rozdział tej lektury. Jakby tego jeszcze było mało dzieci inspirowane czytaną lekturą wykonały projekty fantastycznych skarpetek – zabawiły się w projektantów tej jakże potrzebnej części garderoby. Ilustracje i projekty wraz z recenzją lektury zawisły w gablocie na korytarzu szkolnym przy klasie.
Wspólnie z wychowawczynią klasy I, z którą realizujemy innowację, zaprosiłam p. Elżbietę Bartold naszą koleżankę z pracy, obecnie odpoczywającą na zasłużonej emeryturze, polonistkę i bibliotekarkę, do przeczytania wybranego rozdziału lektury. Zgodziła się bez wahania. Uczniowie klas I i II B z zainteresowaniem wysłuchali przygód jednej z bohaterek ” Niezwykłych przygód dziesięciu skarpetek…” pięknie przeczytanej przez panią Elę. Pani Ela miała przyjść ze swoją mamą, ale niestety zdrowie nie dopisało jej tego dnia. Przyniosła natomiast prezenty od niej dla obu klas- skarpetki własnoręcznie przez nią zrobione i wyjaśniła, jak taką skarpetkę się wykonuje. Dla dzieci była to cenna lekcja, ponieważ w tej chwili rzadko spotyka się osoby posiadające takie umiejetności. Uczniowie w podziękowaniu – wręczyli samodzielnie wykonane książeczki z ilustracjami oraz pochwaliły się również samodzielnie wykonanymi Skarpetkowymi Skrzatami.
Leokadia Sokolnicka