Akcja Dni Bezpiecznego Internetu
8 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. To wydarzenie podejmowane z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Jego organizatorem w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję i została zgłoszona do programu, jako placówka podejmująca inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. W ramach uczestnictwa w DBI w dniach 14-18 lutego zrealizowaliśmy szereg działań pod hasłem: „DZIAŁAJMY RAZEM!”:
- W klasach I- III edukację na rzecz bezpieczeństwa w sieci podjęto w formie zabawowej. Uczniowie włączyli się w działania propagujące właściwe zachowania oraz wykorzystania sieci internetowej w pozytywny i kreatywny sposób. Rozmawiali na temat zagrożeń związanych z internetem, poznali zagadnienie „netykiety”, obejrzeli bajkę edukacyjną pt. „Moj przyjaciel Necio”, tworzyli ilustracje oraz hasła promujące zasady bezpieczeństwa online.
- We wszystkich klasach IV-VIII na lekcjach informatyki odbyły się dyskusje związane z cyberprzemocą i uzależnieniami od gier. Uczniowie rozmawiali na temat prawa do przekraczania granicy prywatności oraz konsekwencji nękania i przesyłania niewłaściwych informacji. Poznali zagrożenia płynące ze zjawisk, z jakimi dzisiejsza młodzież styka się korzystając z nowoczesnej technologii oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Omówione zostały m.in. pojęcia: hejtu, patostreamu, sextingu, FOMO. Wykorzystywano materiały edukacyjne ze strony https://www.saferinternet.pl oraz gry edukacyjne zamieszczone na stronie Fundacji Orange.
- Uczniowie nauczyli się obsługi nowych programów i aplikacji internetowych. Nowoczesną technologię wykorzystali pracując metodami aktywnymi. W grupach wykonywali e-projekty łączące się tematycznie z naszą szkolną inicjatywą obchodów Dni Bezpiecznego Internetu. Stosowali różnorodne narzędzia TIK.
Każda klasa pracowała nad innym zadaniem:
- Uczniowie klasy IV rozwiązywali różnorodne łamigłówki edukacyjne o tematyce związanej z bezpieczeństwem w internecie w formie TIK, przygotowane w ramach programu przez specjalistów
- Piątoklasiści zostali zapoznani z zasadami stosowania internetowego generatora TRIMINO. Na podstawie własnych haseł lub zwrotów zawierających informatyczne pojęcia tworzyli gry edukacyjne dla swoich rówieśników, zapisywali je jako pliki PDF oraz po wydrukowaniu i wycięciu sprawdzali je w praktyce.
- W klasie VI zajmowano się tworzeniem memów internetowych oraz scenek komiksowych w aplikacji ToonyTool. Dodatkowo przeprowadzono wywiady z rodzicami na temat „Co to znaczy być bezpiecznym w internecie?” i omówiono je na godzinie wychowawczej.
- Klasy VII tworzyły chmury wyrazowe o tematyce cyberprzemocy.
- Ósmoklasiści wykonywali plakaty i prezentacje multimedialne na temat bezpieczeństwa w internecie.
Nauczyciel informatyki uczestniczył w konferencji skierowanej do przedstawicieli sektora edukacyjnego, pracujących z dziećmi. Organizatorem konferencji było Polskie Centrum Programu Safer Internet(PCPSI).
Poprzez e-dziennik zostały udostępnione interesujące materiały edukacyjne dla rodziców przygotowane przez profesjonalistów z NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Przedstawiono również ofertę spotkań webinarowych
Mam nadzieję, że dzięki działaniom podejmowanym przez naszą szkołę uczniowie będą odpowiedzialnie i świadomie korzystać z internetu, co pozwoli im ustrzec się błędów oraz uniknąć niebezpieczeństw w sieci.
Dziękuję wszystkim uczniom i rodzicom za zaangażowanie, kreatywność i efekty działań.
Opracowanie: Robert Maciejewski
Poniżej link do wystawy interaktywnej na platformie Padlet