Pedagog / Psycholog

Dzień Profilaktyki

 

Zespół Szkół w Siemyślu bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie pod nazwą „Szkoła wolna od dopalaczy”. Szkoły, które wykonają zadania przewidziane regulaminem konkursu, otrzymają tytuł „Szkoła wolna od dopalaczy” oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu.

Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą zażywanie dopalaczy.

Dnia 12 kwietnia gościliśmy Pana Zbigniewa Kamrata trenera i terapeutę uzależnień reprezentującego Centrum Edukacji i Profilaktyki „DIALOG” z Krakowa,  który podczas „Dnia Profilaktyki” przeprowadził z uczniami klas IV-VI i I-III gimnazjum prelekcje nt. niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą zażywanie z dopalaczy. Pan Zbigniew Kamrat ćwiczył z uczniami umiejętności postawy asertywnej podczas scenek dramowych; innymi słowy zachęcał do powiedzenia NIE w sytuacjach zagrożeń.

Następnie w godzinach popołudniowych odbyło się z rodzicami i nauczycielami szkolenie na temat dopalaczy, przyczyn sięganie po używki oraz czynników chroniących nasze dzieci i młodzież przed inicjacją związaną z narkotykami. Cenne informacje miały na celu uwrażliwienie uczestników na problem społeczny związany z dopalaczami.

Składamy serdeczne podziękowanie dla Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemyślu za wieloletnią współpracę oraz pomoc w zorganizowaniu ”Dnia Profilaktyki”.

Przygotowała: Wioletta Kowalska, pedagog

 

 

Powrót dopalaczy

 

Mimo ciągłych prac nad ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, która posiada zapisy zakazujące produkcji i wprowadzania do obrotu substancji i środków psychoaktywnych, realna sytuacja nie zmieniła się. W dalszym ciągu na polskim rynku można nabyć substancje psychoaktywne, których działanie jest podobne do narkotyków – są to tzw. dopalacze.

Pozornie nie wzbudzają zainteresowania dorosłych, ponieważ młodzi ludzie kupują je jako np. środki czyszczące. W związku z tym nikt z najbliższego środowiska nie podejrzewa, co naprawdę kryje się w opakowaniu tego produktu.

Obecnie handel dopalaczami odbywa się głównie za pomocą stron internetowych umieszczonych na serwerach państw, gdzie wprowadzanie w obrót tych substancji nie powoduje konsekwencji prawnych. Taki zakup odbywa się najczęściej przed domowym komputerem i trwa zaledwie kilka minut. Wystarczy rejestracja na stronie, złożenie zamówienia, które niekoniecznie musi zostać dostarczone do domu – towar można odebrać również w paczkomacie, co daje młodemu człowiekowi pełną dyskrecję.

Wiele stron zostało pozornie zablokowanych w 2010 r., lecz wystarczy jedno kliknięcie i następuje przejście na zagraniczne serwery, gdzie można nabyć dosłownie wszystko. Niektórzy śmiałkowie w dalszym ciągu prowadzą sprzedaż w sklepach ulicznych, wykorzystując luki w prawie, i handlują substancjami, które jeszcze nie znalazły się na liście ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Dopalacze są sprzedawane jako:

 • kadzidełka,
 • sole kąpielowe,
 • nawozy i odżywki do roślin,
 • środki odstraszające krety,
 • środki do czyszczenia komputera,
 • odświeżacze do powietrza.

W ostatnim czasie do polskich szpitali coraz częściej trafiają ludzie z objawami zatrucia nieznanymi substancjami. Czasami jednak pomoc przychodzi za późno. Dodatkowe ryzyko to brak informacji osób przyjmujących te substancje na temat ich pochodzenia i składu, co w znacznym stopniu utrudnia proces detoksykacji organizmu.

RODZICU, BĄDŹ CZUJNY!!!

www.glospedagogiczny.pl

 

 

KODEKS NASZEJ SZKOŁY

OPRACOWANIE ZASAD SZKOLNYCH

Na początku roku szkolnego 2015/2016 wychowawcy klas  wspólnie ze swoimi wychowankami opracowali zasady klasowe. Następnie 24 września przedstawiciele klas I-VI szkoły podstawowej oraz klas I-III gimnazjum w obecności psycholog Anny Zajler oraz pedagog Wioletty Kowalskiej, wypracowali uniwersalne zasady postępowania  dotyczące całej społeczności szkolnej.

Zasady szkolne:

 1. Dbamy o mienie szkoły, porządek w szkole i na boisku.
 2. Obowiązuje reguła „jedna osoba mówi, reszta słucha”. Gdy chcemy zabrać głos, podnosimy rękę.
 3. Jesteśmy tolerancyjni, szanujemy siebie i swoje poglądy.
 4. Jesteśmy wobec siebie kulturalni i życzliwi (mówimy poprawną polszczyzną, używamy słów grzecznościowych: Proszę, Przepraszam, Dziękuję, Dzień dobry, Do widzenia).
 5. Przychodzimy na zajęcia punktualnie. Bez zgody nauczycieli, wychowawców nie opuszczamy terenu szkoły.
 6. Reagujemy na każdy przejaw agresji i przemocy.
 7. Telefonów komórkowych używamy tylko podczas przerw.
 8. Uczymy się systematycznie i odrabiamy prace domowe.
 9. W czasie przerw bawimy się bezpiecznie (bez krzyku, bez biegania), dbamy o młodszych uczniów.

10.  Zachowujemy ciszę na lekcji i aktywnie uczestniczymy w zajęciach.

Na początku października 2015 roku pani pedagog ogłosiła konkurs na przygotowanie zasad szkolnych w formie plakatu lub ulotki. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-III, IV-VI szkoły podstawowej oraz klas I-III gimnazjum. Komisja zadecydowała jednogłośnie, iż najciekawszą pracę  wykonał Paweł Kuźma z  klasy IB Gimnazjum, tym samym zajmując pierwsze miejsce. Kolejne miejsca zajęły Natalia Zasadzka i Natalia Mikulska z klasy IA gimnazjum oraz Maciej Szymanek z klasy III gimnazjum. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i podziękowania na apelu szkolnym, natomiast wyróżnione osoby - specjalne nagrody w postaci pendrive’ów ufundowanych przez Radę Rodziców.

Wszystkim wychowawcom oraz uczniom zaangażowanym w tworzenie zasad szkolnych składamy serdeczne podziękowania.

PLAKAT W PROGRAMIE (PDF)

Wioletta Kowalska, pedagog

 

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII

Ferie to upragniony czas wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji podczas korzystania z uroków zimy                    w dniach 12 i 22 stycznia 2016 r., gościliśmy w naszej szkole Pana sierż. szt. Roberta Bojanowskiego, dzielnicowego Gminy Siemyśl, funkcjonariuszkę Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu Wydziału ds. Nieletnich P. Magdalenę  Andziak.

Głównym tematem spotkań było „Bezpieczeństwo podczas ferii” oraz „Bezpieczeństwo na drodze”. Uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie bawić się podczas zabaw zimowych oraz do kogo zwrócić się o pomoc, gdy zdarzy się coś złego.

Nawiązując do zasad Sanitarnej Stacji Epidemiologicznej, podczas ferii powinniśmy postępować w następujący sposób:

 1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.
 2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!
 3. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
 4. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
 5. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
 6. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
 7. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!
 8. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
 9. Kulig może być zorganizowany tylko poza obszarem dróg publicznych.

10.   Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl) jest niebezpieczne!

11.   Ubieramy się stosownie do temperatury panującej na dworze.

12.   W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.

13.   Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.

14.   Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed zachorowaniem na grypę i infekcje pogrypowe.

 

O CZYM DZIECI MARZĄ NA ŚWIĘTA?


KLIKNIJ W LINK

http://www.edziecko.pl/wideo_edziecko/10,79343,19279898,o-czym-naprawde-marza-dzieci-na-swieta-o-wspolnej-kolacji.html
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 8