15 czerwca br. grupa 40 uczniów naszej szkoły wyjechała na jednodniową wycieczkę

do Stralsundu położonego w Niemczech i oddalonego około 190 km od granicy z Polską.  Celem wyjazdu była wizyta w miejscowym Oceanarium i Muzeum Morskim.

 

Oceanarium podzielone jest na siedem wystaw tematycznych:

“Morza świata – różnorodność życia w morzu” ,

“Bałtyk – Nasze morze pośrodku” ,

“Akwarium Bałtyckie” ,,

“Badania i eksploatacja mórz” ,

“Akwarium Morza Północnego i Północnego Atlantyku”,

“Morze dla dzieci” ,

“ Olbrzymy mórz” .

 

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem podziwiali jedyne na świecie modele o naturalnych rozmiarach wielorybów i innych morskich gigantów.

W licznych  zbiornikach wodnych oglądali charakterystycznych dla danego miejsca podwodnych mieszkańców. Były to dorsze, turboty, pstrągi, węgorze, koralowce, chełbie modre, żółwie morskie, a nawet homar.

Przechodząc przez akwarium tunelowe, mogli zaobserwować przepływające nad głowami płaszczki oraz rekinki plamiste. Na dachu budynku  obserwowali  pokaz karmienia zamieszkujących tam pingwinów Humbolta.

Jedną z największych atrakcji Oceanarium  jest basem ryb ławicowych, który ma 17 metrów szerokości i 9 metrów głębokości, zajmując dwie kondygnacje budynku.

Szczególnym zadaniem, którego odważyli się podjąć niektórzy z chłopców, był wyścig na rowerze z morskimi mieszkańcami, m.in. delfinem, makrelą, dorszem, a nawet śledziem. Niestety, nie dało się ich prześcignąć, a nawet dogonić.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Morskie umiejscowione w dawnym  kościele gotyckim.  Tutaj zachwyt wzbudziły  wielkie żółwie morskie.

Nie da się w szczegółach opisać tej fascynującej podróży do niezwykłego morskiego świata. Trzeba ją odbyć samemu, aby jej w pełni zakosztować. Naprawdę warto. Dopełnieniem do powyższego tekstu niech będzie fotoreportaż z wycieczki.

 

 

J. Maciejska