Aktualności

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

 

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Również w naszej szkole koło dziennikarskie postanowiło włączyć się do obchodów tego święta.   Obwieszono szkołę różnymi hasłami dotyczącymi konieczności  dbania  o poprawność językową, przygotowano gazetkę poświęconą językowi polskiemu, najczęstszym błędom językowym. Miejmy nadzieję, że przeprowadzona akcja zwróciła uwagę na to, jak ważny jest nasz stosunek do języka ojczystego i dlaczego powinniśmy dbać jego czystość.

J. Maciejska

 

Zapraszam do lektury felietonu naszego szkolnego młodego dziennikarza , który  związku ze świętem naszego języka postanowił napisać artykuł.

Największy wróg uczniów

Jak pewnie wszyscy wiemy, 21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. W naszym przypadku jest to oczywiście język polski, czyli największa zmora uczniów… Ale czy tak naprawdę zastanawialiśmy się, dlaczego język polski sprawia nam wiele problemów? Dlaczego tak bardzo nie przepadamy za naszym ukochanym ojczystym językiem?

 

Zdecydowana większość z nas ma problemy z językiem polskim. Zazdrościmy wszystkim tym, których językiem urzędowym jest angielski. Zgadzam się z większością, choć tylko w pewnym stopniu. Bez wątpienia mowa brytyjska jest o wiele łatwiejsza od polskiej, ale czy tak naprawdę jest to problemem…?

 

Więcej…

 

Edukacja teatralna w naszej szkole

Edukacja teatralna w naszej szkole

 

14 stycznia br. klasy III gimnazjum wzięły po raz kolejny udział w zajęciach teatralnych, które odbywały się w naszej szkole już kilkakrotnie. Prowadzili je aktorzy Teatru Polskiego ze Szczecina Pani Małgorzata Iwańska oraz Pan Mirosław Kupiec. Tym razem uczniowie mieli okazję poznać   twórców spektaklu teatralnego  oraz wziąć udział w krótkiej inscenizacji „Pchły Szachrajki”.

Każde spotkanie z aktorami daje możliwość pogłębienia wiedzy o dramacie oraz zachęca do wizyty w teatrze.

Tym razem w zajęciach wzięła udział też klasa IV A, która wykazała ogromne zainteresowanie tematyką spotkania i aktywnie włączyła się do zadań stawianych przed uczniami.

 

 

J. Maciejska

 

Wizyta klas IV w Lipiu

 

 

W dniach 21-22 stycznia br. 30 uczniów z klas IV A i IV B odbyło dwudniowe zajęcia w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu. Były one poświęcone zagrożeniom wpływającym na zanieczyszczenie  środowiska , a także recyklingowi. Zajęcia prowadzone były w pracowni bioróżnorodności i miały charakter warsztatowy. Korzystając  ze sprzyjającej pogody, zorganizowano wycieczkę  terenową, której celem było znajdowanie tropów i śladów zwierząt.

22 stycznia uczniowie pojechali do Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej w Nadleśnictwie Gryfino, który jest znany w Polsce z rosnących tu kilku największych w naszym kraju okazów drzew obcego pochodzenia. Zgromadzona  kolekcja liczy obecnie ponad 800 gatunków i odmian drzew i krzewów, przede wszystkim egzotycznych.

Wyjazd należy uznać za niezwykle udany. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę o środowisku i uświadomiły sobie potrzebę dbałości o nie.


 

J. Maciejska

 

IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-ie, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ.

Ogólnopolska kampania

- IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-ie, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ.

Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii pt. IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-ie, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ. Kampania ta powstała z inicjatywy Fundacji Dbam o Mój Z@sięg, która przekazała nam do rozdysponowania  ponad 500 kartek świątecznych. Akcja przeprowadzona została w okresie grudnia 2018 roku.

Wzięli  w niej udział  uczniowie ze wszystkich klas szkoły podstawowej, uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz przedszkolaki (cztery grupy). W akcję włączyli się wszyscy wychowawcy, dzięki którym na lekcjach wychowawczych oraz na zajęciach w przedszkolu, była okazja do porozmawiania o znaczeniu kartki samodzielnie przygotowanej i radości osoby nią obdarowanej. Starsi uczniowie  samodzielnie zredagowali  świąteczne życzenia oraz ozdobiali kartki wg własnego pomysłu.

Uczniowie klas I – III szkoły podstawowej oraz przedszkolaki redagowały życzenia i ozdabiały kartki świątecznymi rysunkami, którymi obdarowali swoje rodziny. Kartki zostały wysłane za pośrednictwem Poczty Polskiej, bądź też zostały dołączone do świątecznych prezentów dla rodzin dzieci i wręczone osobiście. Przedszkolaki z grupy p. Mileny Chabery wysłali swoje kartki z życzeniami do Weteranów Wojennych w ramach akcji przedświątecznej pt.” Serce za odwagę”.

Uczniowie z klas starszych redagowali życzenia dla osób starszych, samotnych, a dzieci z klasy I b dokładały od siebie na tych kartkach rysunki  o tematyce świątecznej.

Te kartki  zostały wręczone:

-  osobom mieszkającym w Domu Pomocy Społecznej w Gościnie – podziękowanie dla p. Magdaleny Przytockiej za dostarczenie kartek  mieszkańcom DPS-u,

- Domownikom i Pracownikom Hospicjum w Kołobrzegu,

- starszym osobom mieszkającym w Siemyślu, Trzyniku, Nieżynie i Białokurach. Podziękowania dla sołtysów tych miejscowości, czyli p. Katarzynie Gołofit, p. Krystynie Wojtaszek, p. Marzenie Zasadzkiej i p. Barbarze Kosz za wytypowanie osób oraz dla uczniów, którzy te kartki wręczali. Podziękowanie również dla p. Agnieszki Kazanieckiej za opiekę nad dziećmi w Trzyniku podczas roznoszenia kartek.

- W Siemyślu przez uczniów klasy Ib kartkami zostali obdarowani pracownicy szkoły oraz mieszkańcy Siemyśla.

W każdym przypadku dzieci spotkały się z radością, wdzięcznością i serdecznością osób, które otrzymywały kartki.

koordynator projektu          Leokadia Sokolnicka

styczeń 2019 r.

 

DZIEŃ KROPKI

Vashti to bohaterka książki Petera Reynoldsa „Kropka”.  Jest to napisana oszczędnym językiem  i pięknie zilustrowana historia dziewczynki, która nie wierzy we własne możliwości . Opowiastka stała się  inspiracją do  organizowania działań mających na celu  zachęcanie do pokonywania  ograniczeń    i  umacniania wiary we własne siły.

21 listopada historię Vashti poznały dzieci z klas: IB i III.  Mamy nadzieję, że wnioski, które sformułowały po przeprowadzeniu zajęć  będą towarzyszyły nam każdego dnia, abyśmy wierzyli , że każdy z nas osiągnąć może bardzo dużo. Pamiętajmy jedynie o kilku zasadach, które nasunęły się dzieciom po poznaniu historii dziewczynki:

„Nie wolno się poddawać” ,  „Trzeba w siebie wierzyć”,  „Ćwiczenie czyni mistrza”,

„Trzeba uczyć się tego, czego nie umiemy, żeby być lepszym, umieć więcej i  wiedzieć  więcej”,

„Trzeba próbować w życiu nowych rzeczy”,  „Pomagamy koledze i koleżance”, „Dobrze jest współpracować”.

Beata Fuchs  i Leokadia Sokolnicka

 

„Jesień wierszem malowana”

 

W dniu 26.11.2018 r. w Szkole Podstawowej w Siemyślu odbył się konkurs recytatorski pod hasłem: „Jesień wierszem malowana”. W konkursie wzięło udział  27 uczniów z klas III-III. W związku z tym, że poziom recytacji był bardzo wysoki, komisja konkursowa w składzie: pani K. Tomaszewska, pani B. Fuchs i pani B. Walkiewicz przyznała 3 pierwsze, 3 drugie i 3 trzecie miejsca oraz 7 wyróżnień.

Konkurs zorganizowały: pani B. Walkiewicz i pani K. Tomaszewska

 

 

MARATON MATEMATYCZNY

23 listopada 2018 roku uczniowie klasy VIII a wzięli udział w maratonie matematycznym odbywającym się w naszej szkole. Rozwiązywali zadania o różnym stopniu trudności poprzez rywalizację w konkursie na najlepszego maratończyka. Podczas pracy aktywizowani byli innowacyjnymi metodami pracy. Korzystali z pomocy dydaktycznych takich jak tabliczki suchościeralne, komputer, tablica interaktywna. W sumie każdy z uczestników rozwiązał 171 zadań (samodzielnie lub w grupie). Pracowali od godziny 19:20 do 24:10. Zmęczeni zasnęli w swoich śpiworach, a rano około godziny 10:00 wrócili do swoich domów chętni do udziału w następnym maratonie.

nauczyciel matematyki Emilia Konopska

 

REWIA NA LODZIE "KRÓLOWA ŚNIEGU"

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 32