Ferie to upragniony czas wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji podczas korzystania z uroków zimy                    w dniach 12 i 22 stycznia 2016 r., gościliśmy w naszej szkole Pana sierż. szt. Roberta Bojanowskiego, dzielnicowego Gminy Siemyśl, funkcjonariuszkę Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu Wydziału ds. Nieletnich P. Magdalenę  Andziak.

Głównym tematem spotkań było „Bezpieczeństwo podczas ferii” oraz „Bezpieczeństwo na drodze”. Uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie bawić się podczas zabaw zimowych oraz do kogo zwrócić się o pomoc, gdy zdarzy się coś złego.

Nawiązując do zasad Sanitarnej Stacji Epidemiologicznej, podczas ferii powinniśmy postępować w następujący sposób:

  1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.
  2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!
  3. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
  4. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
  5. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
  6. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
  7. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!
  8. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
  9. Kulig może być zorganizowany tylko poza obszarem dróg publicznych.

10.   Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl) jest niebezpieczne!

11.   Ubieramy się stosownie do temperatury panującej na dworze.

12.   W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.

13.   Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.

14.   Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed zachorowaniem na grypę i infekcje pogrypowe.