W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła rozpoczęła realizację  międzynarodowego programu promocji zdrowia psychicznego „Przyjaciele Zippiego”. Został on zbudowany na założeniu, że małe dzieci można nauczyć radzenia sobie z trudnościami, dzięki czemu będą lepiej funkcjonować w młodości i w życiu dorosłym,

Program „ Przyjaciel Zippiego”  kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne
u dzieci. Uczy najmłodszych, jak radzić sobie ze zmianami i wyzwaniami, jak rozwiązywać konflikty i dobrze funkcjonować w grupie. Jest to program, w którym z dziećmi rozmawia się na temat śmierci i uczuć, jakie towarzyszą nam w sytuacji utraty kogoś bliskiego. Pokazuje
i uczy także, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość,  jak ważne jest słuchanie innych, kiedy oni przeżywają trudne chwile.

W trakcie zajęć pojawia się wiele okazji do zabawy, ćwiczeń i rozmów o sprawach ważnych na tym etapie życia: o przyjaźni, o zmianach, jakie zachodzą w nas i wokół nas,
o sukcesach i porażkach oraz sposobach radzenia sobie z trudnościami. Dzieci dowiadują się, że potrafią znaleźć rozwiązanie, że warto prosić o pomoc, a także uczą się okazywać pomoc innym.

 

Przygotowała:

psycholog Anna Zajler