ZAWODY PRZYSZŁOŚCI, CZYLI

GDZIE BĘDZIE PRACA?

Badania naukowe

Szybko rozwijające się technologie prowadzą do kolejnych przełomów w medycynie, produkcji, transporcie i wielu innych dziedzinach, co oznacza, że będzie rosło zapotrzebowanie na pracowników naukowych z takich dziedzin jak biologia, chemia, matematyka i inżynieria - zauważa Money – US News. Szczególnie dobrze rokuje kilka sekorów, które wytwarzają fizyczne produkty z plików cyfrowych: biomedycyna, nanotechnologia czy druk 3D.

Weterynaria

Zwierzęta domowe są bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej, niektóre z nich dostają pomoc medyczną na poziomie porównywalnym z opieką medyczną dla człowieka. Bureau of Labor Statistics spodziewa się, że do 2020 r. liczba weterynarzy wzrośnie o 36 proc.

Programowanie Baz Danych

Każdego dnia na całym świecie powstają miliony nowych danych, z którymi programiści muszą się uporać. A era wielkich danych dopiero się zaczyna.
Firmy zbierają coraz więcej informacji o swoich klientach, konkurencji, a także informacji dotyczących samych siebie. Wyzwaniem są nie tylko wielkie liczby danych, ale możliwość użytecznego przetwarzania i wykorzystywania ich.

Zarządzanie

"Szef zarabia dużo z prostego powodu: jego praca nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać" – argumentuje  Money – US News. Zarządzanie przyszłości będzie wymagało wiedzy biznesowej, technologicznej oraz merytorycznego know-how. Najbardziej pożądani są i będą menadżerowie, którzy potrafią poprawić wydajność  produkcji i jednocześnie obniżyć jej koszty. Bureau of Labor Statistics spodziewa się szczególnego popytu na kadrę menadżerską w takich dziedzinach jak relacje międzyludzkie czy planowanie.

Opieka zdrowotna

Serwis Money – US News  precyzuje, że nie chodzi tu o wszystkie dziedziny zdrowia. Pokolenie wyżu demograficznego wkrótce zacznie się starzeć. Będzie wymagało większej liczby specjalistów i opiekunów. Wzrośnie popyt m.in. na okulistów, laryngologów, dentystów, fizjoterapeutów oraz pielęgniarki.

Finanse

Przepływ finansów i zarządzanie nimi są skomplikowane, ale niezbędne w każdej firmie. Jeśli dodać do tego przedsiębiorstwa inwestujące w niestandardowe instrumenty (jak np. fundusze hedgingowe i private-equity), łatwo przewidzieć, że firmy będą potrzebowały  coraz lepszych specjalistów od finansów.

Przedsiębiorczość

Sektor popularny i jednocześnie często pomijany w rozmowach o branżach przyszłości. Ale rynek potrzebuje innowatorów, którzy zakładają działalność gospodarczą i realizujących swoje pomysły. To oni wyszukują zarówno szerokie jak i niszowe dziedziny, w których jest popyt na dane dobro. Analitycy spodziewają się silnego wzrostu szczególnie w takich branżach jak

skup-sprzedaż używanych samochodów, fryzjerstwo i salony urody, usługi biurowe czy salony piękności dla zwierząt... Każdy kto wymyśli lepszy i tańszy sposób obsługi klientów, będzie czerpać z tego profity.

Za: http://biznes.onet.pl

Wirtualny świat reklamy

Specjaliści ds. marketingu zazwyczaj mogli liczyć na znalezienie satysfakcjonującej pracy. Jednak branża ta, jak wszystkie inne, również przechodzi przeobrażenia. Obok tradycyjnego marketingu coraz większym znaczeniem się cieszy się jego odmiana internetowa oraz tzw. e- commerce. Wiąże się to z postępem technologicznym, który powoduje, że ludzie coraz więcej czasu spędzają w wirtualnej rzeczywistości. To daje duże pole do zawodowej aktywności dla zawodów przyszłości - pozycjonerów stron internetowych, specjalistów ds. sprzedaży internetowej, specjalistów ds. social media.

Wyprzedzić konkurencję i wykreować modę

Stałe zmieniające się mody i zainteresowania wymuszają stałe trzymanie ręki na biznesowym pulsie, by z wyprzedzeniem odgadywać na potrzeby klientów. Stąd wynika rosnąca tendencja zatrudniania „specjalistów do innowacji”, czyli trendsetterów, coolhunterów oraz mystery shopperów.

Zadaniem przedstawiciela jednego z zawodów przyszłości - trendsettera jest przewidywanie nowych trendów oraz kreowanie nowych marek. Zazwyczaj osoba wykonująca tą profesję jest „żywą reklamą”: nosi ubrania, używa produktów, które chce wypromować. Poprzez własnych przykład ma nakłonić inne osoby do naśladownictwa w używaniu produktów określonych marek.

Coolhunter to w Polsce zawód nowy, którego przedstawiciele badają nastawienie określonej grupy ludzi do danego produktu. Nie ujawniając się, starają się uzyskać opinię na jego temat oraz przekazać zdobyte sugestie producentowi.

Wykonawca jednego z zawodów przyszłości - mystery shopper to nasz polski „tajemniczy klient”, którego zadaniem jest często testowanie jakości obsługi (np. wcielając się w uciążliwego klienta) oraz wykrywanie i raportowanie zauważonych niedociągnięć. Firmy zatrudniają tajemniczych klientów, by lepiej reagować na potrzeby klientów oraz poprawiać jakość obsługi.

Seniorzy w centrum uwagi

Na przyszłe profile zatrudnienia duży wpływ będą miały wpływ również czynniki socjologiczne. Proces widoczny już dzisiaj, jakim jest starzenie się społeczeństwa, według naukowców w przyszłości jeszcze nabierze tempa. Przesuwająca się w górę średnia długość ludzkiego życia nie pozostanie bowiem bez wpływu na zapotrzebowanie na wykwalifikowanych opiekunów osób starszych, rehabilitantów, pielęgniarek, pracowników socjalnych. Do zawodów przyszłości będą  również należeć animatorzy czasu wolnego seniorów, którzy umilą im czas np. podczas wyjazdu zagranicznego.

Informatyk od wszystkiego

Wydaje się, że nie ma powodów, by sądzić, że rozwój technologiczny zostanie zahamowany. Stąd będzie wynikało zainteresowanie pracodawców specjalistami z zakresu IT. Skomputeryzowanie firm jest już dzisiaj właściwie powszechne. Można więc domniemywać, że tendencja ta będzie się w przyszłości tylko pogłębiać. Pracodawcy będą poszukiwać kandydatów do pracy chociażby w zakresie obsługi sieci wewnętrznych czy specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem on line. Zmieniające się rozwiązania techniczne staną się impulsem do regularnego dokształcania się. Jednocześnie elastyczność osób zajmujących się tą dziedziną będzie sprawiać, że łatwiej będzie im się przekwalifikować.

Charakterystyczna dla zawodów przyszłości jest ich wielowymiarowość, brak sztywnych granic kompetencji. Osoby, które będą w przyszłości zajmować opisane stanowiska, będą musiały charakteryzować się dużą elastycznością i otwartością na zdobywanie nowych potrzebnych kwalifikacji.

Magdalena Setnikowska

http://kariera.forbes.pl

Zawody (niedalekiej) przyszłości

Kontroler lotów kosmicznych czy projektant sztucznej inteligencji – takie zawody kojarzą się z przyszłością. Błąd. Najbardziej pożądani będą specjaliści z tradycyjnych dziedzin.

Według statystyk trzech na czterech studentów wybiera wydział pod kątem własnych zainteresowań, a nie przyszłej kariery zawodowej. Świadczy o tym to, że w 2005 roku najpopularniejszymi kierunkami studiów wciąż były pedagogika, psychologia, filologia angielska, politologia oraz socjologia, choć ofert pracy dla absolwentów tego typu kierunków jest w Polsce bardzo mało. Co innego w Europie Zachodniej czy w USA. Tam nawet teologowie czy filozofowie bez problemu znajdą pracę w zawodzie. Według profesora Kazimierza Makowskiego z Katedry Gospodarowania Zasobami Pracy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, wynika to z bardziej rozwiniętej tamtejszej gospodarki, która wchłania absolwentów zarówno kierunków ścisłych, jak i humanistycznych.

Dlatego tam popularność kierunków „poetyckich”, takich jak iranistyka, historia sztuki, teologia, oceanografia czy filologia nie dziwi. Jednak w Polsce szansa na  bezpośrednie i szybkie zatrudnienie po takich specjalizacjach jest nikła – podkreśla prof. Makowski. Wiadomość jest tym bardziej przykra, że w ciągu kilku ostatnich lat nastąpiła prawdziwa nadprodukcja polonistów, politologów, socjologów, a także specjalistów od marketingu i zarządzania. Katastrofa? Nie. – Rynek oferuje szeroką paletę wszelkiego rodzaju dokształcania się. Poszerzanie własnych kompetencji jest teraz nieuniknione – kończy prof. Makowski z SGH. Jakich kursów czy szkół podyplomowych szukać? Takich, które oferują wykształcenie absolwentów kategorii nauk ścisłych. Na rynku wciąż brakuje absolwentów wydziałów, takich jak fizyka, ekonomia, chemia, biologia, elektronika czy matematyka. Według prof. Makowskiego i ekspertów rynku pracy, to właśnie te kierunki są najbardziej przyszłościowym i specjalnościami. – W średniowieczu nauką, na podstawie której  powstawały inne dziedziny, była filozofia.

Teraz podstawą jest matematyka i inne nauki ścisłe. Dzięki skomplikowanym matematycznym wzorom mogą rozwijać się nowe technologie, abstrakcyjne modele,  czy to samochodów, czy pralek, jak również fizyka jądrowa – mówi. Możliwości pracy dla matematyków jest bardzo wiele, i nie zawsze są to oczywiste miejsca. Mateusz Kręgiel, absolwent matematyki na UJ, od roku pracuje w Krajowej Dyspozycji Mocy. Kontroluje poziom energii w całym kraju. Odpowiedzialne stanowisko łączy się z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Nie boi się utraty pracy, bo konkurencja wśród absolwentów ścisłych kierunków nie jest duża. Zgodnie ze statystyką większość studentów ucieka od ścisłych kierunków. Eksperci mówią wprost, że to właśnie absolwenci kierunków matematyczno-przyrodniczych są „solą tej ziemi”. I to oni mają największe szanse na znalezienie pracy zarówno teraz, jak i w przyszłości. Tę teorię potwierdzają także sami zainteresowani. – Jeszcze rok czy dwa lata temu moja specjalizacja wywoływała tylko uśmiech politowania na twarzach znajomych – wspomina Andrzej Paczulnis, student chemii na Uniwersytecie Szczecińskim.

Przyznaje, że czasami nawet zazdrościł tym, którzy studiowali popularne modne kierunki. Teraz jednak okazało się, że to właśnie jego wiedza teoretyczna – ale i praktyczna – na temat wszelkiego rodzaju reakcji chemicznych, jest potrzebna. Takich ekspertów poszukuje się w wielu firmach, wytwarzających produkty spożywcze, detergenty czy nawet opony samochodowe. Potwierdza to sam Andrzej: – Zanim zacząłem pisać pracę magisterską, już dwie międzynarodowe firmy, które rozpoczynały działalność w Polsce, złożyły mi oferty pracy – dodaje z satysfakcją. Teraz muszę jedynie wybrać, czy bardziej zainteresuje mnie opracowywanie nowych produktów kosmetycznych, czy raczej przemysł rolniczy. Jedno jest pewne: ani kosmetyki nie  przestaną być potrzebne, ani rolnictwo nie zrezygnuje z nawozów. Ofert pracy dla takich specjalistów jak Andrzej pojawia się w Polsce coraz więcej. Większość rzeczywiście pochodzi z międzynarodowych korporacji farmaceutycznych, chemicznych czy biotechnologicznych, które przenoszą do Polski swoje główne siedziby, centra logistyczne, a także ośrodki badawcze. W swoich nowoczesnych, świetnie wyposażonych laboratoriach chcą zatrudniać polskich absolwentów chemii, fizyki czy biologii. – Wiadomości zdobyte w tak szerokich dziedzinach są nie do przecenienia dla pracodawców z różnych branż. Zawsze bowiem można wykorzystać ich fragment dla swoich potrzeb – komentuje wyraźny trend  prof. Makowski. W jednym z takich koncernów chciałby pracować Michał Głowala, student biotechnologii z Warszawy. – Biotechnologią zainteresowałem się przypadkiem. Lubiłem oglądać programy telewizyjne na temat wykorzystywania techniki na przykład w leczeniu ludzi – mówi.

Przełom nastąpił, gdy pojawiła się informacja o klonowaniu i wszyscy łącznie z Michałem zrozumieli, że tak będzie wyglądać przyszłość. – Wtedy pomyślałem, że to właśnie tą dziedziną chcę się zająć. Wiem, że brzmi to górnolotnie, ale sądzę, że nowe osiągnięcia techniki, w połączeniu z gruntownym przygotowaniem teoretycznym, mogą spowodować cuda – opowiada student biotechnologii. – Dlatego wybrałem ten właśnie kierunek –  mówi. Jednocześnie przyznaje, że w trakcie studiów przede wszystkim poznawał wiedzę z zakresu nauk biologicznych, a nowe technologie były niejako „na dokładkę”. Teraz zajmuje się probiotykami, czyli korzystnymi dla człowieka bakteriami, zasiedlającymi nasz przewód pokarmowy. Jego zdaniem w Polsce popyt na usługi osób kończących biotechnologię dopiero zaczyna się kształtować. Ale z drugiej strony jeszcze nie słyszał, żeby któryś ze starszych kolegów nie znalazł dobrze płatnej pracy. Głównie za granicą, ale Michał jest pewien, że już za kilka lat w naszym kraju też będą potrzebni. Ma rację. Potwierdza to choćby przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy raport „Zatrudnienie w 2005 roku”, z którego wynika, że zarówno specjalizacja Michała, jak i ochrona środowiska oraz szeroko pojęte kierunki biologiczne będą bardzo potrzebne w niedalekiej przyszłości.

Jednym z pochodnych biologii kierunków jest m.in. technologia żywienia. Jej absolwenci będą potrzebni na rynku pracy z prostego powodu. – Polacy stają się coraz bogatszym społeczeństwem, co pociąga za sobą zmiany w ich dotychczasowych przyzwyczajeniach. Coraz częściej decydują się na stołowanie poza domem, ale jednocześnie zwracają uwagę na to, co jedzą – mówi prof. dr hab. Urszula Sztandar-Sztanderska z Katedry Makroekonomii i Teorii Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Warszawskiego. – Zawsze będziemy coś jeść, a teraz, w dobie coraz bardziej zażartej konkurencji, produkty spożywcze muszą czymś zaskakiwać. Jednocześnie muszą być zdrowe. To nie lada wyzwanie – dodaje Karol Kinkowski, student dietetyki na warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Przyznaje, że kiedy zaczynał studia, wielu jego znajomych powątpiewało, czy znajdzie pracę w zawodzie. – Okazuje się jednak, że to ja mam więcej ofert pracy. Głównie dlatego, że specjalistów  w mojej dziedzinie jest stosunkowo niewielu – dodaje z zadowoleniem Karol. W przyszłości o zatrudnienie nie muszą się martwić nie tylko osoby dbające o zdrowy styl życia.

Równie, a może nawet  bardziej będą potrzebni specjaliści z szeroko pojętej dziedziny medycyny. – Nasze społeczeństwo szybko się starzeje. W związku z tym bardzo szybko potrzebni będą specjaliści od opieki paramedycznej, czyli rehabilitanci, dietetycy, fizjoterapeuci, lekarze domowi czy wysoko  wyspecjalizowane pielęgniarki – mówi prof. Sztandar-Sztanderska. Tym samym poszukiwanie pracy za granicą nie grozi absolwentom AWF-u. Z całą pewnością pracy szukać nie musi Wojciech Mazurek. – Kiedy zdecydowałem się na robienie dodatkowego kursu masażu połączonego z rehabilitacją, kierowały mną raczej pobudki osobiste, bo musiałem opiekować się siostrą, którą po wypadku czekała długa rehabilitacja. Szybko okazało się, że osób zainteresowanych moją pomocą jest znacznie więcej. Tuż przed obroną pracy magisterskiej zostałem zatrudniony na pełnym etacie w dużym, warszawskim ośrodku rehabilitacyjnym – opowiada Wojtek Mazurek. Równie poszukiwani są absolwenci medycyny. Lekarze większości specjalności, tak zwana świeża krew wykorzystująca wszelkie nowe zdobycze technologiczne, mogą liczyć na oferty ze szpitali i przychodni publicznych i prywatnych. Nie tylko w Polsce. Powód jest oczywisty. – Różnica między medycyną sprzed 10-15 lat a tą dzisiejszą jest ogromna. Zmiany dokonują się bardzo szybko i nie wszyscy są w stanie za nimi nadążyć. Młodzi ludzie są już  przyzwyczajeni i przygotowani do nowoczesnych technik używanych w medycynie i dlatego będą bardzo potrzebni – wyjaśnia prof. Makowski. Absolwent medycyny, Piotr Mączka z Gdańska, który przygotowuje się teraz do egzaminów na II poziom specjalizacji, wybrał okulistykę. – Coraz więcej osób ma kłopot ze wzrokiem, a biorąc pod uwagę rozpowszechnienie komputerów, na brak pacjentów nie będę narzekał – wyjaśnia powody swojego wyboru Piotr Mączka. Ma już w planach otworzenie własnej kliniki. Nie ukrywa, że otrzymał już kilka atrakcyjnych ofert pracy, nawet bez zdanego egzaminu.

To nie koniec listy przyszłościowych kierunków. Jak bowiem pokazują raport Ministerstwa Gospodarki oraz prognozy specjalistów rynku pracy, na nowe miejsca pracy, m.in. w zagranicznych koncernach, może liczyć także ogromna liczba inżynierów specjalistów, którzy do tej pory nie cieszyli się zbyt dużym uznaniem. – Przekonanie, że inżynierowie są specjalistami niższej kategorii pokutuje w społeczeństwie jeszcze od czasów komunizmu – tłumaczy prof. Sztandar-Sztanderska. Wówczas było ich zdecydowanie zbyt wielu i nierzadko zajmowali się obowiązkami, o których nie mieli pojęcia. I dlatego tytuł inżyniera był postrzegany negatywnie – wyjaśnia. Teraz zaś okazuje się, że są jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników.

 

Największą popularnością spośród inżynierów będą cieszyć się specjaliści od nowych technologii, IT, informatyki, programowania, baz danych, obsługi przepływu informacji w Internecie oraz samego Internetu i związanych z nim innowacji. Właściwie każda osoba, która na temat komputerów wie więcej niż przeciętny użytkownik, ma szansę na interesujące i dobrze opłacane zajęcie. I to zadecydowało tym, że Jarosław Dudek po ukończeniu politologii zdecydował się na podyplomową szkołę informatyczną. – Teraz pracuję w firmie, która zajmuje się tworzeniem oprogramowań dla warszawskich hipermarketów i większych marketów – opowiada i jednocześnie podkreśla: – Jestem bardzo zadowolony. Prawdą jest, że myśl o przekwalifikowaniu staje się coraz bardziej opłacalna. – Do Internetu będą się przenosić kampanie reklamowe oraz coraz więcej usług typu kupno-sprzedaż – tłumaczy Anita Wojtaś z portalu Pracuj.pl. Według niej sieć stanie się głównym kanałem komunikacji między firmą i jej odbiorcami.

W związku z tym będą potrzebni administratorzy sieci, webmasterzy. A także analitycy systemów komputerowych oraz specjaliści „nieinformatyczni”, np. marketingowcy obeznani z formami reklamy w Internecie. Oczywiście to nie jedyne propozycje opłacalnych, przyszłościowych kierunków studiów. Bardzo potrzebni będą ekonomiści. – Polacy stają się również bardziej świadomi możliwości zarządzania własnymi pieniędzmi, dlatego potrzebujemy fachowej pomocy analityków i doradców finansowych – mówi prof. Sztandar-Sztanderska. Potwierdza to Anita Wojtaś z portalu Pracuj.pl, zwracając uwagę na ekonomistów potrafiących obsługiwać najnowsze programy komputerowe. Zwiększy się także zatrudnienie pracowników obsługi klienta, obeznanych z technologiami interaktywnymi – wyjaśnia Anita Wojtaś. Matematycy, chemicy, fizycy, inżynierowie, rehabilitanci, lekarze... Nie takie zawody kojarzą nam się z futurologicznymi profesjami. A jednak to właśnie one będą najbardziej pożądane za kilka lat.

Czy to oznacza, że socjolodzy, poloniści czy historycy mogą oczekiwać czasu posuchy? Nie. Mogą jednak zostać z czasem zmuszeni przez rynkowe realia do dokształcenia się bądź poszerzenia dotychczas posiadanych kompetencji. Mechanizm ten obrazowo tłumaczy prof. dr hab. Kazimierz Makowski z SGH: – Otrzymanie dyplomu fizyka nie oznacza, że na tym należy poprzestać. Jednocześnie profesor podkreśla, że nie należy tonąć w pragmatyzmie. Dzisiejsze kształcenie powinno być dwusegmentowe, łączyć w sobie zarówno tzw. edukację przyszłościową, jak i tę związaną z zainteresowaniami. Tyle tylko, że ze znacznym rozbudowaniem tej przyszłościowej. Tym sposobem wykwalifikowani specjaliści będą mieli także szansę na hobbystyczną odskocznię od codzienności w międzynarodowej korporacji.

Anna Sochocka, Monika Cieślik, współpraca Paweł Rusak

http://portalwiedzy.onet.pl

Inżynieria komputerowa, finanse czy badanie naukowe – według prognoz Money US News, to m.in. w tych branżach w 2020 r. wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników. Kogo jeszcze będą szukać pracodawcy. Oto 10 zawodów przyszłości.


Money US News przedstawił listę zawodów, które zapewnią w przyszłości pracę i co najważniejsze, godziwe wynagrodzenie. Dla młodych ludzi rozpoczynających studiach i stojących u progi kariery zawodowej może to być bardzo przydatna wskazówka. Pomoże im pokierować swoim życiem w taki sposób, by później odnieść sukces na rynku pracy.

Portal w swoich analizach skupia się na zmianach zachodzących na świecie. Rozwój technologii, globalizacja i zmiany w biznesie następują dużo szybciej niż w latach ubiegłych. Money US News podaje więc, że jedną z zasad - przy wyborze zawodów przyszłości - było trzymanie się z dala od branż zanikających na rynku.


Pomocne w tym zakresie są także statystyki Bureau of Labor Statistics (BLS), które co roku ogłasza listę branż coraz mniej popularnych na rynku ze względu chociażby na automatyzację pracy i zastępowanie człowieka przez maszyny.

Oto lista 10 zawodów „przyszłości”:

Weterynaria

Rośnie zapotrzebowanie na tych specjalistów. Właściciele zwierząt domowych coraz lepiej dbają o swoich pupili. Niekiedy mogą one liczyć na opiekę medyczną na poziomie niegorszym niż ludzie. Buraeu of Labor Statistics szacuje, że do 2020 roku liczba weterynarzy może wzrosnąć nawet o 36 proc. Ten zawód staje się więc ciekawą propozycją na przyszłość biorąc pod uwagę coraz lepsze zarobki i umiarkowany poziom stresu. Dodajmy, że zarobki amerykańskich weterynarzy plasują ich wśród 20 proc. najlepiej opłacanych zawodów w USA w 2012-13 r. W Polsce płace tych specjalistów wahają się od ok. 2,5 tys. zł do 15 tys. zł brutto. Pensje są uzależnione od stażu i lokalizacji gabinetu.

Programowanie baz danych/Przetwarzanie danych

Już teraz firmy na co dzień korzystają z wielkiej ilość informacji. Zbierają dane o sobie, konkurencji czy klientach. Trzeba zaś pamiętać, że era zarządzania ogromną ilością danych w biznesie dopiero się rozpoczęła i czeka ją znaczący rozwój w najbliższym czasie. Już teraz wyzwanie stanowi nie tylko samo zbieranie danych, ale ich przetwarzanie i praktycznie wykorzystanie w taki sposób, by przynosiły korzyści dla firmy. Krótko mówiąc, chodzi o specjalistów, którzy będą potrafili przełożyć zebrane informacje na użyteczność dla biznesu. Rozwojowe sektory - takie jak marketing czy analiza rynku - stanowią miejsce, gdzie użycie danych będzie nabierać coraz większego znaczenia.

Badania naukowe

Rozwój tego sektora jest ściśle związany z rozwojem nowych technologii. Towarzyszą mu przełomy i odkrycia na wielu pańszczyznach m.in. medycyny, produkcji czy transportu. Tym samym wzrasta zapotrzebowanie firm, instytutów naukowych i ich podmiotów na wykwalifikowanych naukowców z zakresu biologii, chemii czy inżynierii.

Za szczególnie perspektywiczne w kontekście najbliższych lat sektory uznano chociażby biotechnologię, biomedycynę, nanotechnologię czy robotykę. Można połączyć pasję naukową ze stabilnym zatrudnieniem i niezłymi zarobkami. Przykładowo, mediana rocznych zarobków biologa w USA wynosi 72,7 tys. dolarów.

Zarządzenie

W biznesie panuje pewna zasada, którą przywołują twórcy zestawienia: „Szef zarabia dużo z prostej przyczyny. Jego praca nie jest wcale taka łatwa, jakby mogło by się pozornie wydawać”. Efektywne zarządzanie w przyszłości wymagać będzie bowiem konkretnych umiejętności. Wiedza biznesowa, technologiczne i merytoryczne „know-how” i podzielność uwagi, która pozwoli nadzorować sytuację na kilku frontach stanowią cechy najbardziej pożądane.
BLS prognozuje, że managerowie będą najchętniej zatrudniani w takich dziedzinach, jak zarządzanie personelem (relacje międzyludzkie, benefity pracownicze) czy też organizacja eventów. Szczególne perspektywy rodzą się przed tymi, którzy wykażą się umiejętnością podniesienia wydajności pracy firmy i obniżenia kosztów jej działalności.

Zawody medyczne

Twórcy podkreślają, że wzrost zapotrzebowania na specjalistów będzie dotyczył jedynie przedstawicieli niektórych zawodów związanych z medycyną. Wkrótce tzw. pokolenie wyżu demograficznego zacznie wchodzić w wiek podeszły, co wiąże się z koniecznością częstszego korzystania z opieki zdrowotnej.

Pewne zawody medyczne wiązać się jednak będą raczej z niższa płacą oraz dużą liczbą chętnych napływających do zapełnienia deficytowych specjalności np. opiekunów ludzi starszych. Na wzrost popularności na rynku pracy mogą jednak też liczyć m.in. lekarze niektórych specjalności m.in. okuliści, laryngolodzy, a także fizjoterapeuci.

Finanse

Pieniądze, zarządzanie nimi i ich przepływ jest integralną częścią działalności każdej firmy. Ponadto coraz więcej podmiotów decyduje się na inwestycje w nietypowe instrumenty finansowe, takie jak fundusze hedgingowe czy private equity. Potrzebować więc będą wykwalifikowanych specjalistów, którzy sprawnie będą zarządzali aktywami i nie narażą firmy na straty.

Pojawiają się opinie, że branża finansowa może cierpieć nawet na niedobór fachowców ze względu na panujący od 2008 roku kryzys finansowy. Wielu młodych ludzi interesujących się finansami i planujących pracować w tym sektorze, na skutek załamania gospodarczego, utraty wiarygodności banków i zwolnień pracowników, zdecydowało się rozpocząć studia i karierę zawodową w innych branżach.

Terapia/pomoc terapeutyczna.

Zdrowie psychiczne jest równie ważne i potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, jak zdrowie fizyczne. Stale się zwiększa więc zapotrzebowanie na tego typu usługi, które nie należą do najtańszych. W Polsce psycholog behawioralno-poznawczy inkasuje za godzinną sesję średnio 100 zł, a psychoanalityk swoje usługi wycenia jeszcze wyżej.
Buraeu of Labor Statistics szacuje, że do 2020 roku liczba terapeutów może wzrosnąć nawet o 41 proc, szczególnie w grupie specjalistów zajmujących się rodzinami. Praca jednak ciężka, gdyż związana z ludzkimi problemami w najbardziej intymnych sferach życia prywatnego.

Inżyniera komputerowa

Kolejna profesja związana z rozwojem nowych technologii. Zapotrzebowanie na specjalistów jest duże już teraz, a będzie stale rosło, gdyż komputery i technika wkraczają już praktycznie w każdy element naszego życia. 

W niektórych branżach, takich jak finanse czy inwestycje, sprawnie działające systemy komputerowe są szansą na uzyskanie przewagi nad konkurencją. Firmy będą potrzebować szybkich i bezpiecznych sieci i oprogramowania.

Już w tym roku Software Developer, związany z wytwarzaniem oprogramowania, znalazł się na pierwszym miejscu listy najlepszych zawodów w USA. Od 2010 r. liczba wykonujących go osób wzrosła o 7 proc., a mediana zarobków wynosi ponad 90 tys. dolarów rocznie.

Ochrona środowiska

Wraz z rozwojem nauki, ludzie starają się coraz efektywnej wykorzystać naturalne zasoby ziemi i istniejącej na niej „naturalnej” infrastruktury. Mimo pewnych kontrowersji natury politycznej, dużą przyszłość ma przed sobą zwłaszcza tzw. zielona energia.

Specjaliści od środowiska będą także potrzebni w kontekście walki z globalnym ociepleniem. Pracy mogą szukać również w branży budowlanej. Deweloperzy coraz częściej skłaniają się bowiem do używania ekologicznych rozwiązań do ocieplania i wentylacji budynków.


Przedsiębiorczość/Start-upy

Dziedzina przez wielu pomijana, ale stopniowo zyskująca na znaczeniu. Rynek potrzebuje bowiem innowatorów, ludzi z nowymi pomysłami, którzy zakładają lub usprawniają już istniejące biznesy. Analitycy prognozują rozwój takich sektorów jak sprzedaż samochodów, salony piękności i fryzjerskie, usługi biurowe czy pielęgnacja zwierząt. Każdy to wymyśli sposób, aby tego typu usługi dostarczać klientom w sposób tańszy i lepszy, może liczyć na znaczne profity.

Szczególnie zaskoczyć mogą start-upy w zakresie nowych technologii. Nikt nie wie, jak w przyszłości wyglądać będą m.in. iPady czy serwisy typu Twitter czy Facebook. Jest za to niemal pewne, że będą towarzyszyć nam niemal na każdym kroku. Osoby, który wykażą się kreatywnością i przedsiębiorczością mogą w 2020 r. wpłynąć na życie milionów osób.

KK,MA,WP.PL

http://praca.wp.pl

Lista zawodów przyszłości

Rynek pracy podlega ciągłym zmianom. Kiedyś wystarczyło ukończyć studia, zdobyć tytuł magistra, znać język obcy i już było łatwiej zdobyć pracę. W tej chwili to przeszłość. Postęp techniczny sprawia, że przestają być atrakcyjne zawody, które dotychczas cieszyły się popularnością - w ich miejsce powstają nowe. Takie są wymogi rynku pracy.

W jakich zawodach będzie można znaleźć pracę za kilka lat? Jak pokierować swoim życiem? Jak zaplanować swoją karierę? Do jakich szkół iść? To podstawowe pytania, które nasuwają się, kiedy myślimy przyszłości.

Kilka lat temu nie przewidywano, aż takich zmian na rynku pracy. Nie słyszano o zawodach, które w dzisiejszych czasach są powszechne np. o specjalistach public relations, menedżerach kultury. W związku z powstawaniem nowych zawodów zanikają zawody tradycyjne - stają się nieopłacalne.

Każdy z nas zastanawia się, jaka będzie sytuacja za kilka lat. W tym celu Międzyresortowemu Zespołowi do Prognozowania Popytu na Pracę, działającemu przy Rządowym Centrum Studiów Strategicznych, powierzono opracowanie metody pozwalającej przewidzieć sytuację na rynku pracy. Pomoże to w walce z bezrobociem, w kształceniu ludzi do wykonywania konkretnego zawodu, na które będzie zapotrzebowanie na rynku pracy. Pozwoli też określić listę tzw. zawodów "nieproduktywnych".

Oto zawody przyszłości, którymi na pewno warto się bliżej zainteresować:

 • Internetowe zawody przyszłości;
 • Specjaliści finansowi;
 • Negocjatorzy;
 • Zawody w służbie społeczeństwa;
 • Menedżerowi kultury;
 • Nauczyciele i szkoleniowcy;
 • Hotelarze.

Internetowe zawody przyszłości:

 • Dydaktyk medialny - przygotowuje oprogramowanie umożliwiające naukę. Praca taka, polega na przenoszeniu wiedzy zawartej w podręcznikach na płyty CD. Wiedza zaprezentowana w taki sposób musi mieć wartość dydaktyczną i musi być też łatwo przyswajana. Praca dydaktyka wymaga doskonałej znajomości komputera, umiejętności programowania, wiedzy z zakresu pedagogiki. Osoba chcąca wykonywać taki zawód musi umieć współpracować z innymi, gdyż tutaj konieczna jest współpraca z nauczycielami różnych przedmiotów. W Polsce nie ma uczelni, które kształcą dydaktyków medialnych. Najczęściej zostają nimi twórcy multimedialni.
 • Traffic manager - zajmuje się śledzeniem ruchu na witrynie internetowej, przygotowywaniem raportów i statystyk dotyczących np. oglądalności serwisu dla różnych działów firm, klientów zewnętrznych. W Polsce nie istnieją szkoły przygotowujące do tego zawodu, ani nie ma ludzi posiadających doświadczenie w tej branży. Wszystko krystalizuje się z dnia na dzień.
 • Kierownik ds. zawartości (Content Manager) lub dyrektor serwisów - odpowiada za organizację i sposób prezentacji zawartości strony internetowej. Współpracuje ze specjalistami ze wszystkich działów wnoszących wkład w budowę serwisu. Uzgadnia wymagania techniczne z pracownikami działu informatyki, współpracuje przy tworzeniu kampanii marketingowych. Osoba, która chce wykonywać taki zawód musi mieć przygotowanie techniczne.
 • Specjalista ds. kanału e-mail - definiuje strategię firmy, dotyczącą postępowania z pocztą przychodzącą i wychodzącą. Przy pomocy poczty elektronicznej tworzy swój wizerunek. Osoba taka planuje kampanie reklamowe firmy, prowadzi badania nad możliwościami zaoferowania odbiorcom nowych form e-mail. Ktoś kto chciałby wykonywać taki zawód musi mieć doświadczenie w tworzeniu oprogramowania.
 • Analityk nowych miar - analizuje raporty dotyczące ruchu na stronie internetowej. Określa na podstawie liczby użytkowników i czasu wizyty na stronie odpowiednią dla danego serwisu strategię rozwoju. Osoba zainteresowana takim zawodem musi posiadać umiejętność analitycznego myślenia, wyciągania wniosków z "liczb". Bardzo potrzebne jest do tego zawodu doświadczenie w zarządzaniu bazami danych.
 • Organizator pracy wirtualnej - koordynuje pracę grupy ekspertów dla osiągnięcia wyznaczonego celu. Czuwa nad komunikacją, przepływem informacji, rejestracją zmian wprowadzanych w założeniach projektu, nadzorowaniem realizacji harmonogramów i weryfikacją osiągniętych przez rozproszoną grupę celów. Kiedy zadanie zostanie zakończone, organizator pracy wirtualnej rozpoczyna pracę z nową grupą. Jest to praca dla osób ze zdolnościami przywódczymi, interpersonalnymi. Osoby takie muszą dokładnie określać, jakiego rodzaju specjalistów wymaga konkretny projekt. Powinny także dobrze organizować swoją pracę, koncentrować się na kilku sprawach jednocześnie.
 • Etyczny haker - to specjalista, który za odpowiednim wynagrodzeniem będzie włamywać się do sieci korporacyjnej (która go zatrudnia!), w celu wyszukania jej słabych punktów i zaproponowania bezpieczniejszego rozwiązania. Etyczny haker musi bardzo dobrze znać systemy operacyjne, aplikacje, prototypy sieciowe, oprogramowania zabezpieczające. Musi mieć bardzo dobrą reputację (wiadomo, że słowo haker kojarzy się z pobytem w więzieniu). Osoba chcąca pracować w takim zawodzie musi szybko reagować na zmiany, posiadać doświadczenie zawodowe, być otwartą na nowe wyzwania.
 • Researcher - menedżer informacji - profesjonalnie wyszukuje informacje w internecie. Stosuje specjalistyczne oprogramowania, korzysta z zaawansowanych procedur wyszukiwania. Na pewno musi znać bardzo dobrze oprogramowania.
 • Wembaster - zajmuje się tworzeniem, projektowaniem stron www, zakładaniem serwisów internetowych. Popyt na informatyków będzie się zwiększał z roku na rok.
 • Analityk systemów komputerowych - zajmuje się projektowaniem konkretnych zastosowań umożliwiających przetwarzanie danych i rozwiązywanie problemów użytkownika. Przygotowuje koncepcję systemu, tworzy konkretne oprogramowania, testuje programy, przeszkala pracowników. Chcąc pracować w takim zawodzie należy być opanowanym, samodzielnym. Dodatkowo trzeba rozumować logicznie i myśleć twórczo.
 • Telepracownicy - wykonuje różnego rodzaju prace tylko w domu, posługując się internetem. Rozwój komputeryzacji, sprawi, że szkoły muzyczne będą kształcić pod kątem obsługi instrumentów elektronicznych wspomaganych przez komputer, a plastyczną sztalugę i pędzel zastąpią programem graficznym i myszką.

Specjaliści finansowi:

 • Analityk finansowy - wykonuje czynności związane z badaniem danych finansowych pochodzących z różnych źródeł. Opracowuje prognozy przyszłościowe na podstawie znajomości rynku i faktów. Analityk musi znać aktualne informacje o sytuacji gospodarczej kraju, zagadnienia dotyczące zasad prowadzenia działalności gospodarczej, rachunkowości, analizy ekonomicznej i funkcjonowania rynku pieniężnego. Osoba chcąca wykonywać taki zawód musi ukończyć szkołę średnią z odpowiednim profilem lub szkołę wyższą o kierunku ekonomicznym.
 • Doradca inwestycyjny - odpłatnie udziela rad i informacji w zakresie obrotu papierami wartościowymi. Przeprowadza analizy finansowe związane z rynkiem kapitałowym. Wykonuje czynności związane z udzielaniem pisemnej lub ustnej rekomendacji nabycia lub zbycia określonych papierów wartościowych lub powstrzymuje się od zawarcia transakcji. Doradców inwestycyjnych zatrudniają domy maklerskie, banki i instytucje mające związek z gospodarką. Do wykonywania tego zawodu potrzebna jest wiedza z zakresu rachunkowości, matematyki, statystyki.

Negocjatorzy:

 • Negocjatorzy w dużych firmach i korporacjach - przedmiotem negocjacji staną się warunki fuzji, umów czy kontraktów. Posiadanie bogatych informacji o partnerach biznesowych, łącznie z danymi objętymi tajemnicą, gwarantować będzie przewagę na rynku.
 • Specjalista ds. eksportu / importu - sprzedaje towary wyprodukowane w kraju lub kupuje towary w innych krajach i sprowadza je do Polski. Do podstawowych czynności należy: zbadanie eksportu i importu, poszukiwanie rynków sprzedaży towarów, negocjowanie cen. Osoba chcąca pracować w takim zawodzie musi mieć dobrą pamięć, uzdolnienia rachunkowe, myśleć twórczo, doskonale znać języki obce. Dodatkowo powinna być niezależna i dyspozycyjna.

Osoby łączące zawód ochroniarza, negocjatora i psychologa będą przeciwdziałać napadom, demonstracjom i rozbojom. Potrzebne będą np. w szkołach (!), ale nie tylko. Zrealizować się będą też mogli negocjując np. z porywaczami.

Zawody w służbie społeczeństwu:

 • dietetycy,
 • rehabilitanci,
 • fizykoterapeuci,
 • lekarze domowi,
 • psycholodzy,
 • psychoterapeuci

Osoby te będą pomagać starszym, tak aby poczuły się jak pełnowartościowi członkowie społeczeństwa. Jeśli chodzi o psychologów i psychoterapeutów to zapotrzebowanie na te zawody będzie wzrastać z roku na rok, gdyż w Polsce obserwuje się wzrost ilości osób żyjących w dużym stresie. W związku z tym potrzebne będą osoby odporne na stres, potrafiące zrezygnować z życia rodzinnego na rzecz pracy zawodowej.

Menedżerowie kultury:

 • Organizatorzy czasu wolnego - znajdą pracę w obiektach rozrywkowo - rekreacyjnych. Zajmować się będą organizowaniem wolnego czasu wszystkim tym, którzy chcą go wykorzystać, a nie wiedzą w jaki sposób.
 • Organizatorzy podróży - zajmować się będą ekonomiczną stroną wyjazdów, mając na uwadze zwiększenie zysków firm.
 • Menedżer kultury - pośrednik pomiędzy artystami, a wielkim biznesem. Orientuje się w problematyce rynku, zna możliwości inwestycyjne firm, odpowiednich ludzi. Menedżer zyskuje sponsorów, dzięki czemu powstają produkcje filmowe, imprezy kulturalne.

Nauczyciele i szkoleniowcy:

 • Trenerzy - świadczą usługi szkoleniowe. Wykorzystują wiedzę z zakresu pedagogiki, psychologii, informatyki, public relations. Trener informuje pracowników o produktach, prowadzi szkolenia dla nowych pracowników, informuje o firmie, procedurach.
 • Nauczyciele - ktoś musi edukować kolejne pokolenia!

Hotelarze:

 • Organizator usług hotelarskich - analizuje rynek pod względem popytu, zapewnia jak najlepszej jakości usługi hotelarskie, organizuje konferencje i kongresy, sprzedaje usługi turystyczne. Aby pracować w tym zawodzie należy posiadać wiedzę z zakresu historii, geografii, języka polskiego, znać języki obce, być komunikatywnym. Najlepiej też jest ukończyć kierunek turystyczny w studium bądź na uczelni wyższej. Ktoś, kto mieszka na wsi powinien zainteresować się hotelarstwem, bo agroturystyka będzie coraz powszechniejsza.

Nie sposób wymienić wszystkich zawodów przyszłości. Jest to niemożliwe chociażby ze względu na ciągłe zmiany zachodzące na rynku pracy. Na pewno warto dokształcać się, reagować na zmiany dokonujące się na rynku. I przede wszystkim warto być kreatywnym.

Źródło: 1praca
Uwaga:
Niniejszy tekst pochodzi z witryny CV-Online
Adres: http://www.cvonline.pl

http://vizja.net

Jakie zawody nazwać możemy zawodami przyszłości? Jakie obszary i dziedziny gospodarki rysują przed pracownikami najlepsze perspektywy zawodowe? Wymienić tu niewątpliwie należy:

 

- zawody związane z Internetem, technologiami informatycznymi i teleinformacyjnymi;

są to najbardziej dynamicznie ewoluujące dziedziny, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie większości przedsiębiorstw; w obszarze tym powstaje obecnie najwięcej miejsc pracy, kształtują się nowe zawody i specjalności; Zarządzanie wiedzą to jedna z koncepcji, która ma poprawiać efektywność i wydajność pracowników. Umiejętność pozyskiwania, gromadzenia i przetwarzania informacji będzie coraz ważniejszym elementem decydującym o przewadze konkurencyjnej firmy

 

- nauki przyrodnicze, ochrona środowiska, biotechnologia; rozwój tych dziedzin jest jednym ze strategicznych celów Unii Europejskiej; coraz bardziej powszechne wykorzystanie wiedzy z zakresu inżynierii ochrony środowiska oraz biotechnologii przyczyni się do tworzenia wielu nowych miejsc pracy a wzrost świadomości społeczeństwa na temat ekologii otworzy nowe możliwości zawodowe.

 

- zawody związane z medycyną i ochroną zdrowia; starzenie się społeczeństwa, przeciętne dłuższe trwanie życia, postęp cywilizacyjny i choroby z nim związane to wyznacznik rosnącego zapotrzebowania na tego typu zawody; wykorzystanie nowych technologii i rozwój badań naukowych sprawią że coraz większą popularność zyskiwać będą profesje z zakresu inżynierii biomedycznej

 

- transport i logistyka; rośnie zapotrzebowanie na usługi transportowe dla ludności; globalny rynek oraz stale zmieniające się wymagania i potrzeby klientów wzmagają potrzebę nowych, możliwie najtańszych rozwiązań z zakresu zarządzania łańcuchem dostaw

 

- turystyka, rozrywka i rekreacja; wraz z rozwojem środków masowego przekazu, technik telewizyjnych nowej generacji i Internetu tego rodzaju usługi zyskiwać będą większą rzeszę odbiorców; światowe trendy mówią, że w przyszłości gospodarki krajów w zdecydowanej większości opierać będą się na sektorze usług. To w nim powstanie najwięcej nowych miejsc pracy i nowych profesji, odpowiadających potrzebom społeczeństwa; przemiany cywilizacyjne i szybsze tempo życia wzmagają popyt na różnego rodzaju doradców, organizatorów czy osoby wyręczające nas lub pomagające w codziennych obowiązkach

 

- edukacja; związane jest to z potrzebą dokształcania się; obserwować można zapotrzebowanie na trenerów różnych szkoleń, doradców oraz wzrost w kształceniu z wykorzystaniem rozwijających się technologii informatyczno - komunikacyjnych (e-learning) oraz Internetu

 

- zawody branży finansowej; wiąże się to bezpośrednio z rozwojem sektora usług finansowych (m.in. w zakresie ubezpieczeń, bankowości) oraz rozwojem technologii informatycznych

 

Biorąc pod uwagę w/w branże i dziedziny wskazać można, że dużym powodzeniem cieszyć się będą między innymi następujące zawody: administratorzy sieci, agenci ubezpieczeniowi, administratorzy baz danych, specjaliści ds. projektowych i badawczo-rozwojowych, agenci pośrednictwa handlowego, architekci, inżynierowie różnych specjalności, biotechnolodzy, fizjoterapeuci, genetycy, graficy komputerowi, gońcy, opiekunki, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. finansowych i handlowych, pracownicy usług domowych i gastronomicznych, pracownicy ochrony, programiści, robotnicy budowlani, nauczyciele, szkoleniowcy, trenerzy, pracownicy socjalni, psychologowie, psychoterapeuci, doradcy zawodowi, doradcy finansowi, inwestycyjni, innowatorzy, negocjatorzy, analitycy finansowi, specjaliści ds. biznesu, bankowości, sprzedawcy, technicy, webmasterzy, wykwalifikowani pracownicy fizyczni.

http://www.bfkk.pl

10 najbardziej poszukiwanych zawodów

Polska:
1. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni
2. Menedżerowie projektów
3. Przedstawiciele handlowi
4. Inżynierowie
5. Kierowcy
6. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni
7. Pracownicy sekretariatu, asystenci dyrekcji, asystenci ds. administracji
8. Kucharze/ szefowie kuchni
9. Pracownicy produkcji
10. Pracownicy działu Obsługi Klienta i Wsparcia Klienta

http://www.studia.net