RÓWNY START

Podróż do podwodnego świata Bałtyku

15 czerwca br. grupa 40 uczniów naszej szkoły wyjechała na jednodniową wycieczkę

do Stralsundu położonego w Niemczech i oddalonego około 190 km od granicy z Polską.  Celem wyjazdu była wizyta w miejscowym Oceanarium i Muzeum Morskim.

Oceanarium podzielone jest na siedem wystaw tematycznych:

“Morza świata – różnorodność życia w morzu” ,

“Bałtyk – Nasze morze pośrodku” ,

“Akwarium Bałtyckie” ,,

“Badania i eksploatacja mórz” ,

“Akwarium Morza Północnego i Północnego Atlantyku”,

“Morze dla dzieci” ,

“ Olbrzymy mórz” .

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem podziwiali jedyne na świecie modele o naturalnych rozmiarach wielorybów i innych morskich gigantów.

W licznych  zbiornikach wodnych oglądali charakterystycznych dla danego miejsca podwodnych mieszkańców. Były to dorsze, turboty, pstrągi, węgorze, koralowce, chełbie modre, żółwie morskie, a nawet homar.

Przechodząc przez akwarium tunelowe, mogli zaobserwować przepływające nad głowami płaszczki oraz rekinki plamiste. Na dachu budynku  obserwowali  pokaz karmienia zamieszkujących tam pingwinów Humbolta.

Jedną z największych atrakcji Oceanarium  jest basem ryb ławicowych, który ma 17 metrów szerokości i 9 metrów głębokości, zajmując dwie kondygnacje budynku.

Szczególnym zadaniem, którego odważyli się podjąć niektórzy z chłopców, był wyścig na rowerze z morskimi mieszkańcami, m.in. delfinem, makrelą, dorszem, a nawet śledziem. Niestety, nie dało się ich prześcignąć, a nawet dogonić.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Morskie umiejscowione w dawnym  kościele gotyckim.  Tutaj zachwyt wzbudziły  wielkie żółwie morskie.

Nie da się w szczegółach opisać tej fascynującej podróży do niezwykłego morskiego świata. Trzeba ją odbyć samemu, aby jej w pełni zakosztować. Naprawdę warto. Dopełnieniem do powyższego tekstu niech będzie fotoreportaż z wycieczki.

J. Maciejska

DZIEŃ NIEMIECKI

Wycieczka do Szczecina

W dniu 18 maja 2019 roku uczniowie klas 1 a, 2 i 4 a Szkoły Podstawowej w Siemyślu byli na wycieczce w Szczecinie w ramach realizowanego w naszej szkole projektu Unijnego Lepszy start w przyszłość uczniów w Gminie Siemyśl”. W mieście wojewódzkim dzieci zwiedziły wystawę Eureka, gdzie brały udział w wielu ciekawych doświadczeniach z fizyki. Z pokładu statku wycieczkowego nasze pociechy podziwiały piękne nabrzeża Wisły oraz port, leżący  u podnóży Wałów Chrobrego. Ciekawym miejscem do zwiedzania  była największa w Polsce  Papugarnia „Carmen”. Po całodziennym pobycie w Szczecinie, dzieci pełne wrażeń wróciły do domu.

Barbara Walkiewicz

Doświadczenia i eksperymenty w ramach projektu Równy Start

Dokument w programie (PDF)

Zwiedzamy schronisko dla zwierząt w Nieżynie

WYCIECZKA ROWEROWA – 20.09.2014

„Zwiedzamy schronisko dla zwierząt w Nieżynie”

W dniu 20.09.2014r. odbyła się  wycieczka rowerowa do schroniska dla zwierząt „Susita Cumi” w Nieżynie. Trasa wiodła z Siemyśla przez: Morowo, Byszewo, Nieżyn, Mącznik do Siemyśla.

W wycieczce udział wzięło  12 dzieci z klas III –VI szkoły podstawowej i pierwszej klasy gimnazjum

Pierwszym celem było schronisko dla zwierząt „Susita Cumi” w Nieżynie –należące do Fundacji dla Zwierząt w Potrzebie „ Pro Animale”. Dzieci  w towarzystwie opiekuna zwierząt zwiedziły schronisko –najdłużej przebywając w części dla kotów. Dowiedziały się jak należy dbać o te zwierzęta, jakie mają one potrzeby oraz z jakiego powodu należy je sterylizować. Ze schroniska grupa pojechała do Mącznika. Tu czekało zaplanowane ognisko. Po przerwie na pieczenie kiełbasek na uczniów czekała jeszcze jedna atrakcja: konkurs strzelecki z wiatrówki, który wygrała Iza Kaźmierczak. W trakcie konkursu uczniowie dowiedzieli się jakich zasad należy przestrzegać na każdej strzelnicy.  Na drogach publicznych dzieci utrwalały praktycznie umiejętność poruszania się na rowerach z przestrzeganiem zasad ruchu drogowego.

Opiekunowie grupy- Dobromiła Andrzejak i Dagmara Świgoń.

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 następna > ostatnia >>